Knowledgebase: Ağ Ayarları
10G Fiber Optimizasyonu
Posted by Murat BÜLBÜL on 18 June 2014 02:45 PM

Bu işlemler hem single hemde multimode ortamında test edilmiştir. İşlem adımları aşağıdaki gibidir:


1- Cihazın fiber kartlarını desteklediği görülür.


[[email protected] ~]# lspci |grep -i ether

09:00.0 Ethernet controller: Intel Corporation 82599EB 10-Gigabit SFI/SFP+ Network Connection (rev 01)

09:00.1 Ethernet controller: Intel Corporation 82599EB 10-Gigabit SFI/SFP+ Network Connection (rev 01)

 


2- ethtool ile arabirim bilgilerine bakılır.(Kullanılan arabirimler: eth8,eth9)


[[email protected] ~]# ethtool eth8

Settings for eth8:       

Supported ports: [ FIBRE ]       

Supported link modes:          

Supports auto-negotiation: No       

Advertised link modes:  10000baseT/Full        

Advertised auto-negotiation: No       

Speed: 10000Mb/s     

Duplex: Full       

Port: FIBRE       

PHYAD: 0       

Transceiver: external       

Auto-negotiation: off       

Supports Wake-on: d       

Wake-on: d       

Current message level: 0x00000007 (7)       

Link detected: yes

 


3- Tuning değerleri aşağıdaki gibi set edilir.


[[email protected] ~]# cat 10g.sh 

#!/bin/bash

sysctl -w net.core.rmem_max=16777216

sysctl -w net.core.wmem_max=16777216

sysctl -w net.ipv4.tcp_rmem="4096 87380 16777216"

sysctl -w net.ipv4.tcp_wmem="4096 87380 16777216"

sysctl -w net.core.netdev_max_backlog=30000

sysctl -w net.ipv4.udp_rmem_min=131071

sysctl -w net.ipv4.udp_wmem_min=131071

ifconfig eth8 txqueuelen 10000 mtu 9000

ifconfig eth9 txqueuelen 10000 mtu 9000


[[email protected] ~]# bash 10g.sh 


4- Test için kullanacağımız iperf rpm'i kurulur.
rpm -Uvh iperf-2.0.4-1.el5.rf.i386.rpm

5- Server olarak kullanacağımız cihaz tarafında aşağıdaki komut çalıştırılır.

iperf -s -w 200K

Açıklamalar:

-s      : Server mode

-w 200K      : TCP window size


6- Bu işlemden sonra client tarafında aşağıdaki komut çalıştırılır.

iperf  -c 172.16.2.2  -t 20 -P3 -w 200K

Açıklamalar:

-c 172.16.2.2 : Server IP(In client mode)

-t 20         : time in seconds to transmit

-P3      : number of parallel client threads to run (3 threads)

-w 200K      : TCP window size



Sonuç:

(Client Side)

[[email protected] ~]# iperf  -c 172.16.2.2  -t 20 -P3 -w 200K

------------------------------------------------------------

Client connecting to 172.16.2.2, TCP port 5001

 Interval                   Transfer     Bandwidth

[SUM] 0.0-20.0 sec  23.0 GBytes  9.90 Gbits/sec

 

Yazan: Murat BÜLBÜL

(0 vote(s))
This article was helpful
This article was not helpful

Help Desk Software by Kayako Fusion